SAOPŠTENJE ED „Breznica“ – Nastavljaju se pljevaljske „zimske čarolije“.
Čitav periodni sistem hemijskih elemenata lebdi u vazduhu iznad Pljevalja. Kancelarija Evropske unije u Crnoj Gori samo je nijemi posmatrač ekološkog zločina koji se sprovodi nad građanima Pljevalja.
Gospodine Orav, pozivam Vas da budite moj gost u Pljevljima bar jedan dan i noć, nakon toga ćete, siguran sam preko noći – promijeniti mišljenje.
Svake godine u ovo vrijeme se ponavljaju i bilježe prekoračenja dozvoljenih granica i do nekoliko puta zagađujućih i veoma toksičnih štetnih materija u vazduhu. Da li je potrebno da i ovoga puta kao i bezbroj puta do sada, upozorimo nadležne i javnost Crne Gore da je ozbiljno ugroženo zdravlje građana Pljevalja, naročito djece, starih osoba i trudnica.
Imajući u vidu da se ova pojava događa u kontinuitetu skoro četrdeset godina, a da se poslednjih dana, očekivano, bilježe mjerenja koja ukazuju na izuzetno ozbiljno zagađenje opasno po život građana upućujemo apel nadležnim institucijama da je konačno došlo vrijeme da reaguju i uključe se u spas građana ovog po svemu, apokaliptičnog područja, ako ovim građanima “misle dobro”.
Svima je poznato da je u dužem vremenskom periodu vazduh u Pljevljima zagađen ne samo popularnim P10 i PM 2,5 česticama, već i sumpor dioksidom, azot dioksidom, raznim vrstama benzo(a)pirena, kao i drugim opasnim hemijskim elementima u količinama višestruko većim od dozvoljenih. Jednostavno rečeno, čitav periodni sistem hemijskih elemenata lebdi u vazduhu iznad Pljevalja.
Situacija je krajnje kritična i nažalost ovakvo stanje ne traje par dana, već nekoliko decenija. Posebno je zabrinjavajuće što se sve ovo dešava u momentu kada se Vlada hvali sa postignutim napretkom u pregovorima sa Evropskom unijom i otvaranjem poglavlja 27 koje se odnosi na stanje životne sredine.
Sa druge strane iz kancelarije Evropske unije u Podgorici, koja je ujedno i jedan od najvećih donatora (tvrde da su u zaštitu životne sredine u Crnoj Gori do sada uložili 35.000 000,00 eura), mirno posmatraju ekološki zločin koji se sprovodi nad građanima u
Pljevljima.
Nedavno je gospodin Aivo Orav učestvujući na okruglom stolu skupštinskog odbora za Evropske integracije u Skupštini Crne Gore, izrazio zabrinutost i eksplicitno ustvrdio da poglavlje 27 neće biti zatvoreno, ako se prije toga ne riješi problem ulcinjske Solane (?!).
Mene više od zagađenja i učestalih ekoloških incidenata zabrinjava ovakav stav Evropskih zvaničnika pa pozvam predstavnike Evropske komisije da naćeraju Vladu da krene sa konkretnim potezima kako bi se situacija koliko – toliko popravila.
Upućujem poziv šefu misije EK gospodinu Oravu, da bude moj gost u Pljevljima bar jedan dan i noć, pa sam uvjeren da će nakon toga, kada se sam uvjeri u stanje na terenu, promijeniti i stav i mišljenje o proioritetima u rešavanju ekoloških problema u Crnoj Gori koji su uslovljeni zatvaranjem poglavlja 27.
Dosadašnje kratkoročne i dugoročne mjere Vlade Crne Gore, prema našem mišljenju, doživjele su potpuni fijasko. Očigledno je su građani Pljevalja postali kolateralna šteta i njihove Ustavne potrebe i prava se nalaze začelju svih prioretita državnih organa u odnosu na velike privredne subjekte i izbegavanje Vlade Crne Gore da preuzme ozbiljne korake u zaštiti životne sredine i
zdravlja stanovništva Pljevalja.
U Pljevljima, 07. 12. 2019 godine,
Milorad Mitrović,
Izvršni direktor NVO Ekološko Društvo “Breznica”













