Naslovna / Vijesti / Društvo / Nagrade za 86 osnovaca i srednjoškolaca

Nagrade za 86 osnovaca i srednjoškolaca

Iz prirodnih nauka, jezika i programiranja znanje je odmjerilo 806 učenika osnovnih i srednjih škola.

Ispitni centar Crne Gore objavio je juče rezultate Državnog takmičenja u znanju, a nagrađeno je 86 đaka osnovnih i srednjih škola.

Državno takmičenje održano je u februaru na podgoričkom Ekonomskom fakultetu, a iz prirodnih nauka, jezika i programiranja znanje je odmjerilo 806 učenika osnovnih i srednjih škola.

Najbolji matematičari među osnovcima su Uroš Jaćimović (OŠ “Radojica Perović”), Ljubica Vukanović (OŠ “Sutjeska”), Jovana Srdanović (OŠ “Milorad Musa Burzan”) i Mark Ivanov (OŠ “Dašo Pavičić”), fizičari Petar Simonović (OŠ “Marko Miljanov”, Bijelo Polje) i Matija Babić (OŠ “Milorad Musa Burzan”), hemičari Nela Vojinović (OŠ “Jagoš Kontić”) i Dušan Vuković (OŠ “Orjenski bataljon”). Biologiju najbolje poznaju Aleksa Đurković (OŠ “Olga Golović”) i Hamza Bralić (OŠ “Mustafa Pećanin”).

Engleskim jezikom se najbolje služe Nađa Popović (OŠ “Štampar Makarije”), Aleksandra Prodanović (OŠ “Ratko Žarić”), Ena Kujović (OŠ “Štampar Makarije”) i Andrej Voučko (OŠ “Milan Vuković”), francuskim Bojana Božović (OŠ “Oktoih”), Ljubica Ćipranić (OŠ “Branko Božović”) i Marija Boljević (OŠ “Milorad Musa Burzan”), italijanskim Savo Drljević (OŠ “Štampar Makarije”), Sofija Đukić (OŠ “Pavle Rovinski”) i Katarina Lakić (OŠ “Štampar Makarije”), njemačkim Natalija Lekić (OŠ “Bajo Jojić”), Esma Omeragić (OŠ “Oktoih”) i Amina Dervishi (OŠ “Maršal Tito”), a ruskim Lena Grujičić (OŠ “Pavle Rovinski”), Milica Marković (OŠ “Risto Ratković”) i Staša Tomović (OŠ “Pavle Rovinski”).

Najbolji matematičari među srednjoškolcima ove godine su David Dedić (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Amir Kolić (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Miloš Barjaktarović (Gimnazija “Panto Mališić”), Saša Lekić (Gimnazija “Niko Rolović”), Matija Delić (Gimnazija “Stojan Cerović”) i Kosta Vukićević (Gimnazija “Slobodan Škerović”), a fizičari Matija Pavićević (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”) i Dušan Subotić (Gimnazija “Slobodan Škerović”).

Zavidno znanje iz hemije pokazali su Danijel Aleksić (Gimnazija “Stojan Cerović”), Teodora Senić (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Vuk Ljumović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Pavle Džuverović (Gimnazija “Tanasije Pejatović”) i Andrija Đurović (Gimnazija “Slobodan Škerović”). Iz biologije su najbolje znanje pokazali Đorđe Ivanović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Katarina Kovačević (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Aleksandra Kartal (Gimnazija “Tanasije Pejatović”), Amina Ćatović (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”) i Nedim Kardović (Gimnazija “30. septembar”).

Filip Došljak (Gimnazija “Panto Mališić”) i Matija Delić (Gimnazija “Stojan Cerović”) su najbolji programeri među srednjoškolcima.

Najbolji srednjoškolci kad je u pitanju poznavanje engleskog jezika su Matija Bošković (SMŠ “Ivana Goran Kovačić”), Ilija Ivanov (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Vasilije Vuksanović (Gimnazija Kotor), Andrej Marković (Srednja stručna škola, Cetinje), Milica Simović (Gimnazija “Stojan Cerović”) i Ana Koprivica (Gimnazija “Petar I Petrović”), a ruskog Nikita Lalatović (Gimnazija “Stojan Cerović”), Ana Kovačević (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Bojana Žižić (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Elena Lopušina (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Irena Madžgalj (Srednja stručna škola, Bijelo Polje) i Aleksandar Lalatović (Gimnazija “Stojan Cerović”).

Francuskim jezikom se najbolje služe Nađa Lalović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Nina Giljanović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Danilo Konjević (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Jelena Vukadinović (Gimnazija “Petar I Petrović”), Jovana Čabarkapa (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Milena Medenica (Gimnazija “Slobodan Škerović”) i Tara Simović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), a italijanskim Anja Pavićević (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Ana Slavić (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Petar Drljević (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Vladimir Vlahović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Andrija Martinović (Gimnazija “Petar I Petrović”) i Ana Maria Marinović (Gimnazija Kotor).

Najbolje poznavanje njemačkog jezika pokazali su srednjoškolci Marija Ćetković (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Almir Dodić (SMŠ “Bratstvo i jedinstvo”), Ilija Babić (SMŠ “Ivan Goran Kovačić”), Fationa Lajkiq (SMŠ “Bratstvo i jedinstvo”), Teodora Marković (Gimnazija “Panto Mališić”) i Riad Mujević (Gimnazija “30. septembar”).
Istoriju najbolje poznaju Igor Popović (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Tomica Vojinović (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Stefan Jašović (SMŠ “Mladost”), Jovan Cebalović (Gimnazija Cetinje), Vasilije Marunović (Gimnazija “Petar I Petrović”) i Ana Laketić (Gimnazija “Tanasije Pejatović”), a geografiju Vasilije Vuković (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Danilo Bulatović (SMŠ “Danilo Kiš”) i Maša Kilibarda (Gimnazija “Stojan Cerović”).

Krajem godine nagrade iz Fonda za talente

“Državna takmičenja su još jedan način profilacije talenata mladih i njihovog potvrđivanja. Na taj način i mladi dobijaju dodatnu motivaciju, ali i sistem dobija informacije u vezi sa sklonostima đaka. Naravno, ovogodišnji dobitnici će biti uvaženi kroz nagrade koje će im biti dodijeljene krajem godine. No osim toga, naglašavamo da je važno pratiti talente svih đaka. Upravo zato, znate da je uspostavljen i novi sistem praćenja talenata kod sve djece, koji podrazumijeva unošenje podataka o afinitetima svih učenika, onda kada se prepoznaju. Uz Fond za kvalitet i talente, vjerujem da time upostavljamo potpuno novu infrastrukturu kada je riječ o ovoj temi”, kazala je “Vijestima” Milica Lekić iz Ministarstva prosvjete.

Izvor: Vijesti

O RTPV

Pročitajte i

Novih 230 slučajeva koronavirusa u Crnoj Gori, u Pljevljima zabilježena četiri slučaja infekcije

Laboratorije Instituta za javno zdravlje su od posljednjeg presjeka završile PCR analizu 664 uzorka na …

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *