Koprivica: Odluka u predmetu „Telekom“ pobjeda pravde, odgovornosti i institucionalne odlučnosti države

Današnja odluka Višeg suda da za “Telekom” nije nastupila zastarelost krivičnog gonjenja, predstavlja važnu pobjedu pravde, odgovornosti i institucionalne odlučnosti države da se obračuna sa korupcijom i zloupotrebama koje su godinama nanosile štetu javnom interesu, kazao je Momo Koprivica, potpredsjednik Vlade i predsjednik Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije.

“Do ovog procesa je došlo zahvaljujući odlučnom stavu Vlade na sjednici od 2.10.2025 godine, da preduzme krivično gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužioca u ime države, kao oštećene u ovoj korupcionaškoj aferi”, naveo je Koprivica.

Ukazao je na izuzetnu vrijednost pravnog tumačenja i argumentacije Zaštitnice imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, koji su iznijeti u pritužbi tužilaštvu.

“Na temelju tih nalaza je Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije, na tematskoj sjednici o predmetu “Telekom”, utvrdio predlog Vladi da preduzme gonjenje počinilaca koruptivnih krivičnih djela u predmetu “Telekom”, koristeći preostalu i poslednju pravnu opciju koju pruža Zakonik o krivičnom postupku, u članu 59., cilju da se dođe do pravde i institucionalnog epiloga za korupcionašku aferu koja je dobila i međunarodne dimenzije”, dodaje Koprivica.

Prema njegovim riječima, Vlada Crne Gore i Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije od samog početka zastupali su jasan stav da država, kao direktno oštećena u ovom predmetu, ne smije dozvoliti da ovako ozbiljna afera bude prepuštena zastari, zaboravu ili institucionalnoj pasivnosti.

“Upravo zato je država, koristeći zakonska ovlašćenja, preduzela krivično gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužioca, vođeni isključivo interesom zaštite države i njenih građana. Tu funkciju uspješno, zakonito i odgovorno sprovodi institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, kao zakonski zastupnik Države. Odlukom Višeg suda potvrđena je ispravnost pravnog i institucionalnog stanovišta Zaštitnice imovinsko-pravnih interesa, kao i odluka Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije i Vlade Crne Gore. Time je poslata snažna poruka da država više neće nijemo posmatrati pokušaje da se odgovornost izbjegne i dođe do nekažnjivosti za korupciju na najvišem nivou”, kazao je Koprivica.

Afera “Telekom”, dodaje on, međunarodni je simbol sistema u kojem su fiktivni konsultantski ugovori služili kao paravan za tajne dogovore na kojima se dokazano krčmila državna imovina, višemilionske milionske interese daleko od očiju javnosti, kao i fabrikovanje dokaza, što su priznali u Sjedinjenim američkim državama, pojedini učesnici tajnog sastanka, održanog u Podgorici 12.januara 2005 godine.

“Više od 7 miliona eura je dato za korupciju putem lažnih konsultantskih ugovora, i to okruženju bivšeg premijera Đukanovića. Drugi pak učesnici tajnog sastanka su dobijali privilegije i protivpravno donirali novac partiju bivšeg režima i tako stekli uvjerenje da je nekažnjivo ono što su radili, ali institucije se kvalitativno mijenjaju, država je odlučna i nije danas u službi privatnih interesa, te se može konstatovati da su se učesnici afere “Telekom” prerano ponadali u zastarelost”, kazao je Koprivica.

Borba protiv korupcije, poručuje, nema alternativu.

“Institucije postoje da štite javni interes. Od pravde se ne smije odustati. Ovaj slučaj pokazuje da postoji odlučnost da se ide do kraja, bez selektivnosti, bez kalkulacija i bez povlašćenih”, navodi.

Kao predsjednik Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije i potpredsjednik Vlade, smatra da je ovo važan korak ka uspostavljanju pune odgovornosti i vraćanju povjerenja građana u pravni poredak države.

“Crna Gora mora postati država u kojoj nijedna velika afera neće završavati u fiokama, zastari ili u zoni nekažnjivosti. Nastavićemo da insistiramo na punoj institucionalnoj odgovornosti i dosljednoj primjeni zakona, jer je to dug prema građanima i obaveza prema budućnosti Crne Gore”, poručuje Koprivica.

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji

Podijelite članak

Imate oglas?

Pošaljite sadržaj na mail rtpljevlja2@t-com.me ili u inbox naše Facebook stranice, svakog radnog dana do 13h.

Imate vijest?

Pošaljite informaciju ili pitanje na mail rtpljevlja2@t-com.me ili u inbox naše FB stranice, svakog radnog dana do 13h.

Povezane vijesti

policija stop foto up
Uhapšen Pljevljak, vozio sa 1,45 promila alkohola
Vise-drzavno-tuzilastvo-1-340x204
Evropska komisija: Državno tužilaštvo ostvaruje izuzetne rezultate u borbi protiv kriminala
policija
UP: Identifikovano preko 150 nelegalno sagrađenih objekata, krivične prijave protiv 60 lica
IMG_6364-1000x555
Armenko: Nedovoljna primjena alternativnih mjera pritvoru može dovesti do kršenja ljudskih prava
sudski-960x555-1
Osnovni sud na Žabljaku postaje područno odjeljenje Osnovnog suda u Pljevljima
forest-with-pine-trees-2024-09-19-01-56-09-utc-scaled.jpg
Tri krivične prijave u Bijelom Polju: Gradili bez dozvole, sjekao stabla bez saglasnosti

NAJNOVIJE

slika-06-13-03-09-12
Budućnost energetike posmatrati kroz partnerstvo čovjeka i vještačke inteligencije
pes
PES: Pravi se koalicija koja bi zbog postignutih rezultata rušila gradonačelnika Mujovića
ggggg_506x900
Perić: Dobio sam podršku DNP-a i DPS-a za izbor predsjednika Skupštine Glavnog grada
slika-06-13-01-36-26-1-1000x555
EPCG: Energetska tržišta ulaze u period visoke volatilnosti i viših cijena
MAIDA GORCEVIC
Gorčević: Dinamika po planu, treba održati tempo
Crna-Groa-EU-Foto-Vlada-CG-1000x555
Značajni benefiti za građane i privredu od Poglavlja 1 i 2

Zapratite nas na društvenim mrežama