„Nakon najave mogućeg sudskog epiloga u aferi „Telekom“, javnost je umjesto pravde dobila medijski sukob izmedju sudstva i tužilaštva. To je neprihvatljivo. Afera koja je presuđena pred međunarodnim sudovima i predstavlja simbol korupcije bivšeg režima, mora dobiti svoj epilog i pred domaćim pravosuđem“, poručio je Nebojša Vuksanović, savjetnik Predsjednika Crne Gore za unutrašnju politiku i privredni razvoj.
On napominje da su građani 2020. godine smijenili višedecenijski režim da bi se ukinula zarobljena država i uspostavila vladavina prava.
„Šest godina kasnije, oni su razočarani distribucijom pravde – ključni akteri se ili ne procesuiraju, ili se hapse i puštaju bez čvrstih dokaza. Poslovi započeti u vrijeme bivšeg režima, poput koncesije za Aerodrome CG i Svetog Stefana, iako kritikovani, nastavljaju se po staroj matrici“, ističe Vuksanović.
To, kako je dodao, razara povjerenje građana i hrani opasan narativ: – Svi su isti.“
Po riječima Vuksanovića, posebno je zabrinjavajuće što danas, umjesto da pred nadležnim institucijama odgovara na pitanja o aferi Telekom, o „prvom milionu“ i offshore firmama, bivši predsjednik preko medija drži lekcije o patriotizmu.
„Takvo ponašanje je vrhunac licemjerja, s obzirom na višedecenijsku degradaciju institucija koje je iza sebe ostavio“, ocijenio je savjetnik predsjednika Crne Gore.
Smatra da država ima obavezu da pokaže da ima snage da slučajeve visoke korupcije poput Telekoma dovede do kraja – zakonito, profesionalno i bez zaštite političkog nasljeđa.
„Svaki pokušaj da se ovaj predmet završi zastarom ili procesnim manevrima direktan je udarac na povjerenje građana i evropski put Crne Gore“, zaključio je Vuksanović.













