Termoelektrana Pljevlja prošle godine je bila planski isključena iz sistema osam mjeseci zbog ekološke rekonstrukcije, tako da Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) nije mogla da izbjegne finansijski minus, rekao je izvršni direktor kompanije Zdravko Dragaš.
Prema završnom računu za prošlu godinu, EPCG je u 2025. ostvarila minus od 92,1 milion eura. Gostujući u emisiji „Perspektiva“ na RTNK, Dragaš je podsjetio da je TE u Pljevljima najveći proizvođač električne energije u Crnoj Gori.
„Onoliko koliko je TE Pljevlja proizvodila godišnje, kada se pomnoži sa tržišnom cijenom, prelazi 110 miliona eura, tako da se ne može se govoriti o gubitku koji se mogao izbjeći. Ne postoji menadžment koji je mogao izbjeći negativan rezultat bez restrikcija ili loše isporuke električne energije, što se nije desilo. Ili bez povećanja cijene struje“, rekao je Dragaš.
Prema njegovim riječima, ekološka rekonstrukcija bila je potpuna nepoznanica u tehnološkom smislu u čitavom regionu, ne samo u Crnoj Gori, ali je TE uspješno vraćena na mrežu i stabilno radila sve vrijeme.
„Rezultati nakon rekonstrukcije bolji su nego što su bili projektovani i po pitanju sumpora i azotnih oksida. Trajalo je, ali tako zahtjevan tehnički i tehnološki projekat nije bilo moguće očekivati da će se tako lagano završiti“, pojasnio je Dragaš.
On ne očekuje da će se prošlogodišnji minus odraziti na investicije, prije svega jer se gotovo sve projektno zadužuju i projektno se vrši realizacija. Dragaš je naveo da je EPCG od prošle godine krenula u važna strateška partnerstva, ističući da su ušli u pregovore o formiranju zajedničke kompanije sa Masdarom, najvećim proizvođačem obnovljivih izvora energije na svijetu.
„Koja će pokrenuti energetsku revoluciju, da ne kažem investicionu, jer investicije u energetici o kojima sada govorimo su mnogo veće nego što je bila investicija auto-puta, a koja je preokrenula ekonomiju Crne Gore“, istakao je Dragaš.
Govoreći o Solar gradnji, kćerki firmi EPCG, Dragaš je kazao da je ona formirana kao projektna kompanija, što je ocijenio kao dobru ideju. Ipak, izvršni direktor EPCG očekuje da menadžment Solar gradnje uskoro izađe iz VD stanja i da se okrene tržištu.
„Očekuje se od menadžmenta da je već konkretniji po pitanju ponuda, kao i agresivniji nastup na tržištu. Zašto čekati samo EPCG, zašto ne konkurisati kod privatnih investitora, zašto ne pripremati sve to, tako da tu ima nekih zamjerki i očekujem da su rješive, da se pokrenu, da počnu da tržišno razmišljaju“, precizirao je Dragaš.
On je dodao da EPCG nije mogla da dozvoli da vrijedna imovina nikšićke Željezare ne bude u vlasništvu države.
„Što se tiče trenutnog stanja rada u željezari, mislim da ti ljudi pokušavaju da rade ono što trenutno mogu. Očekivati od menadžmenta željezare da pokrene osnovnu proizvodnju nije realna priča, tu više ne postoji kadrovska struktura koja može pokrenuti tako kompleksan tehnički i tehnološki proces. Ako se ne prime novi stručnjaci, tu pare ne bi pomogle da se pokrene proizvodnja čelika“, smatra Dragaš.
On je ipak dodao da se mora na neki način naći ozbiljnija proizvodnja u željezari.
„Pojavljuju se investitori koji su spremni da uđu u željezaru, da krenu u ponovnu proizvodnju, sa nekim dodacima prerade sekundarnih sirovina, otpada. Ali s obzirom da je bilo mnogo lijepih priča za željezaru koje su se loše završile, sigurno da nećemo nijednu od tih priča javno objavljivati dok ne sklopimo bilo kakav ugovor, ali sa garancijama ozbiljnih finansijskih korporacija da će se ti projekti realizovati“, poručio je Dragaš.
Ivan Mrvaljević, izvršni rukvodilac Direkcije za razvoj i investicije EPCG, naglasio je da je ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja bila planirana.
„Pitanje rješavanja zagađenja u pogledu štetnih emisija sumpora i azota je nešto što je apsolutno moralo da se uradi. Zastoj kao takav je najavljen i isplaniran, naše kolege iz Direkcije za upravljanje energijom su obezbijedile dovoljne količine struje, niko nije osjetio to što je TE van pogona, a nije došlo ni do poskupljenja električne energije“, rekao je Mrvaljević, dodajući da je to bio prvi korak da se na ispravan i konačan način riješi ekološko pitanje u Pljevljima.
On je kazao da se uporedo radi na projektu toplifikacije Pljevalja.
„Da se omogući da i građani, koji se značajnim dijelom griju na ugalj, dobiju kvalitetniji izvor grijanja“, rekao je Mrvaljević i objasnio da je toplifikacija fazni projekat, čiji bi prvi dio mogao biti u funkciji krajem ove ili u toku sledeće godine.
Nikola Vukotić, projekt menadžer vjetroelektrane Gvozd, rekao je da je početak veoma dobar, uprkos tome što je proces probnog rada jako kompleksan.
„Snagom smo već blizu maksimuma vjetroelektrane“, rekao je Vukotić.
Prema njegovim riječima, Gvozd je do danas proizveo preko 4,2 gigavat-sati struje, što je otprilike godišnja potreba za oko 700 domaćinstava.
Izvor i foto: RTNK













