Za adekvatno upravljanje otpadom u Crnoj Gori potrebno gotovo milijardu eura

Za uspostavljanje adekvatnog sistema upravljanja otpadom u Crnoj Gori potrebno je gotovo milijardu eura, dok država istovremeno radi na zatvaranju divljih deponija, izgradnji regionalnih centara za upravljanje otpadom i ispunjavanju evropskih standarda iz poglavlja 27, poručeno je na regionalnoj konferenciji „Mogućnosti i izazovi održivog upravljanja otpadom“ na Žabljaku.

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da pitanje zaštite životne sredine nije samo pitanje propisa i politika, već i velikih ulaganja i dugoročnog planiranja.

„Prema raspoloživim podacima, za uspostavljanje sistema za adekvatno upravljanje otpadom u Crnoj Gori potrebno je gotovo milijardu eura“, rekao je Ćulafić.

On je naveo da je za zaštitu vazduha potrebno oko 900 miliona eura, dok će za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u narednih deset do dvadeset godina biti potrebno približno 780 miliona eura.

Govoreći o aktivnostima Ministarstva, Ćulafić je istakao da je kroz Ekofond sanirano više od 103 deponije, za šta je izdvojeno oko 630 hiljada eura, kao i da su zatvorene tri velike deponije – Mislov do u Nikšiću, Zakašnica u Mojkovcu i Mostina u Rožajama.

„Krajnji cilj nam ostaje da do 2030. godine u Crnoj Gori nemamo nijednu jedinu divlju deponiju“, poručio je ministar.

Kako je naveo, Ministarstvo radi na izgradnji četiri regionalna centra za upravljanje otpadom – u Nikšiću, Bijelom Polju, Podgorici i Baru, a dodatni podsticaj predstavlja i zajam Svjetske banke od 40 miliona eura za unapređenje sistema upravljanja otpadom.

Ćulafić je ukazao i na prve rezultate zabrane plastičnih kesa debljine od 15 do 50 mikrona.

„Po podacima sa podgoričke deponije, količina ove vrste otpada smanjena je za čak 70 odsto“, kazao je on.

Direktorica Komunalnog i Vodovoda Žabljak Sanja Antović ocijenila je da upravljanje otpadom nije samo komunalno pitanje, već pitanje organizacije sistema i zajedničke odgovornosti.

„Način na koji upravljamo otpadom mnogo govori o tome koliko ozbiljno upravljamo sopstvenim društvom, resursima i prostorom u kojem živimo“, rekla je Antović.

Ona je istakla da se lokalne zajednice suočavaju sa rastom količine otpada, pritiscima na infrastrukturu i potrebom usklađivanja sa evropskim standardima, zbog čega je razmjena iskustava i regionalna saradnja od posebnog značaja.

Izvor i foto: RTCG

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji

Podijelite članak

Imate oglas?

Pošaljite sadržaj na mail rtpljevlja2@t-com.me ili u inbox naše Facebook stranice, svakog radnog dana do 13h.

Imate vijest?

Pošaljite informaciju ili pitanje na mail rtpljevlja2@t-com.me ili u inbox naše FB stranice, svakog radnog dana do 13h.

Povezane vijesti

O-967578-1000
Žabljak spreman za uspješnu ljetnju sezonu
protivpozarni-avion_598x900
Požari sve veća prijetnja: Crna Gora ide u nabavku novih aviona i helikoptera
radovi na putu putevi
Na ovim dionicama su obustave saobraćaja
suncano vedro
Pretežno sunčano
Screenshot_1
OŠ „Radoje Tošić“ proslavila 74 – i rođendan
VULE MACANOVIC
Dotrajale instalacije najveći izazov vodovodne mreže, nadležni nastavljaju sanaciju kvarova i problema

NAJNOVIJE

slika-06-13-03-09-12
Budućnost energetike posmatrati kroz partnerstvo čovjeka i vještačke inteligencije
pes
PES: Pravi se koalicija koja bi zbog postignutih rezultata rušila gradonačelnika Mujovića
ggggg_506x900
Perić: Dobio sam podršku DNP-a i DPS-a za izbor predsjednika Skupštine Glavnog grada
slika-06-13-01-36-26-1-1000x555
EPCG: Energetska tržišta ulaze u period visoke volatilnosti i viših cijena
MAIDA GORCEVIC
Gorčević: Dinamika po planu, treba održati tempo
Crna-Groa-EU-Foto-Vlada-CG-1000x555
Značajni benefiti za građane i privredu od Poglavlja 1 i 2

Zapratite nas na društvenim mrežama